مد و لباس

تفاوت هودی و سویشرت و دورس

تفاوت هودی و سویشرت و دورس

نامیدن هودی به عنوان سویشرت و یا برعکس، اشتباهی است که اغلب افراد مرتکب آن می‌شوند. اما خواندن این دو لباس با نام دورس اشتباه فاحش‌تری است چرا که دورس تنها به جنس پارچه آن‌ها اشاره دارد. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید پیشنهاد می‌کنیم تا دقایقی را به مطالعه مقاله امروز ما اختصاص دهید تا به تفاوت هودی و سویشرت و دورس پی ببرید.

 

هودی یا سویشرت؟

هودی و سویشرت، هر دو از محبوب‌ترین لباس‌های اسپرت در میان جوانان و نوجوانان محسوب می‌شوند. لباس‌هایی گرم و راحت که در عین سادگی، ظاهری شیک و اسپرت به شما می‌دهند و در عین حال قابلیت ست کردن با سایر لباس‌ها حتی انواع رسمی (البته نه کت و شلوار!) را دارند. اما  نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که هرچقدر هودی و سویشرت به عنوان لباس‌هایی خاص فصول سرد سال محبوبیت دارند همانقدر هم به اشتباه به جای هم نامیده می‌شوند. شباهت‌هایی که سویشرت و هودی با یکدیگر دارند یعنی جنس و سبک طراحی یکسان (ورزشی)، گرم و سبک بودن، داشتن یا نداشتن جیب، جلو بسته، زپ‌دار یا دکمه دار بودن  را باید دلایل اصلی نامگذاری غلط آن‌ها به جای یکدیگر دانست. در ادامه به بررسی بیشتر تفاوت هودی و سویشرت می‌پردازیم.

 

 تفاوت هودی و سویشرت

اصلی‌ترین تفاوت هودی و سویشرت عبارتند از:

 

  • کلاه و بند آویزان

مهم‌ترین تفاوت هودی با سویشرت در داشتن کلاه و بند آویزان آن است.

 

  • یک سره بودن

اکثر هودی‌ها به شکل یک سره و پلیور مانند هستند در حالی که سویشرت‌ها علاوه بر انواع مدل‌های یک سره (که محبوبیت بیشتری دارند)، طرح‌های جلوباز و زیپ‌دار نیز دارند.

 

  • حالت کرکی

بسیاری از هودی‌ها از داخل حالت کرکی دارند.

 

دورس چیست؟

از تفاوت هودی و سویشرت که بگذریم، یکی از شباهت‌های اصلی آنها متریالی است که از آن تهیه می‌شوند. از پارچه‌ای به نام دورس برای دوخت هودی و سویشرت استفاده می‌شود که علت آن مربوط به ضخامت و مقاومت بیشتری است که این پارچه نسبت به پارچه‌های نخی دارد، چرا که از تار و پود متراکم‌تری برخوردار است. این ویژگی‌ها باعث شده تا از پارچه دورس در دوخت سایر لباس‌های ورزشی مانند شلوار و گرمکن نیز استفاده شود. بافت دو نخ و سه نخ از متداول‌ترین بافت‌های این نوع پارچه محسوب می‌شود و تفاوت آن‌ها به درصد نخ‌های تشکیل دهنده پارچه مربوط می‌شود. به همین دلیل است که در بافت پارچه دورس دو نخ ترکیبی از 30% الیاف پنبه و 70% پلی‌استر به کار برده می‌شود. پس طبق آنچه گفته شد، دورس تنها به جنس پارچه سویشرت و هودی اشاره دارد و نمی‌تواند جایگزین نام آن‌ها گردد.

البته از نام «دورس» برای نامگذاری لباسی که از این پارچه تهیه می‌شود نیز استفاده می‌گردد. این شیوه نامگذاری نوعی جناس است.

 

مطالعه بیشتر:

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.